Exekuční slovníček

Exekuce

Státem povolený způsob vynucení povinnosti, kterou povinný (dlužník) nesplnil dobrovolně. Nejčastěji se jedná o vymožení peněžitého nebo nepeněžitého plnění od povinného pro oprávněného (věřitele). Exekuce je prováděna v rámci exekučního řízení dle státem stanovených pravidel.

Evidence exekucí

Veřejně dostupná databáze, ve které jsou shromažďovány informace o platných, tedy aktuálně probíhajících exekučních řízení. Informace o exekucích do evidence vkládají přímo exekutoři a lze je získat prostřednictvím výpisu z evidence exekucí, resp. registru exekucí.

Exekuční řád

Právní předpis upravující postavení a činnost soudních exekutorů, provádění exekucí a související oblasti. V celém znění zákon č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád) a o změně dalších zákonů.

Exekutor

Fyzická osoba, kterou stát pověřil exekutorským úřadem. Na základě tohoto pověření může exekutor provádět exekuce, a to způsobem, jakým mu umožňuje exekuční řád. Všichni exekutoři mají povinnost být součástí Exekutorské komory ČR.

Registr exekucí

Též evidence exekucí, veřejný seznam exekucí spravovaný Exekutorskou komorou ČR. Soudní exekutoři mají povinnost do této databáze zapisovat všechna jimi řešená exekuční řízení.

Výmaz exekuce

Smazání záznamu o exekuci z evidence exekucí. K výmazu dochází obvykle do 15 dnů po ukončení exekučního řízení a odpovídá za něj exekutor.

Výpis exekuce

Jiné označení pro výpis z registru exekucí. Výsledek prověření subjektu v registru exekucí, který poskytne přehled všech aktuálně probíhajících exekučních řízení. Součástí výpisu exekuce bývají kromě dlužné částky i informace jako datum nařízení exekuce, spisová značka, kontakt na exekutora apod.